Overpræsidentens Paategning foranlediger mig til endnu engang at uleilige Dem med den nysomhandlede Sag. Mig forekommer det ønskeligt og i Sagens Interesse, at Deres Tilføininger blive staaende i Brevet.
Deres Bemærkninger ved den sidst foreslaaede Efterskrift, skulle blive fulgte. Dog forekommer det mig at den Passus: “forsaavidt det osv.” er lidt farlig, forsaavidt der kunde blive os afskaaret Leilighed til at møde de Grunde, der blive Kongen forelagte. I alt Fald vilde jeg foreslaae i Boets Interesse, istedetfor i Sagens Interesse.
| d. 18 Janr. 1847. | forbindtligst Schouw |
[Daniel Blechingberg skriver følgende]
Jeg indseer ikke, at det i nogen Maade kan skade Sagen, at Kommunalbestyrelsen omtales, naar det skeer paa den af mig foreslaaede Maade; og for den omhandlede Passus taler, at der efter en dertil given Impuls sees at være saameget større Anledning for Maioriteten til at handle, som den gjør
Var jeg i Conf Collins Sted, vilde jeg maaskee nok finde det rigtigt ikke at deeltage underskrive Brevet, men derimod ikke optræde som dissentirrende i det vistnok faaer det Hele et uheldigt Physiognomi ved denne Dissents og en dertil knyttet Reservation; men den første fordrer dog nok den Sidste. At Vigtigheden af en Meddelelse af Cs Grund gjennem Ministeren beroer paa Grundenes Beskaffenhed, har foranlediget Tilsætningen “forsaavidt o s v” men det er vel muligen rigtigst at udelade den, da man derved forbeholder sig selv at skjønne over Grundenes Beskaffenhed; i al Fald skulde jeg ogsaa foretrække at sætte “Boets” istedetfor “Sagens”.
Maaskee vil Konf C, naar Tilsætningen meddeles ham, nærmere udtale sig, og da vil Sagens Stilling forsaavidt forandre sig.
| d. u. s. | ærbødigst Blechingberg |