Arkivet, Thorvaldsens Museum

eller nulstil
Søgningen gav 790 hits
Aarestrup, Emil Hammeleff, Johann Nicolai Olsen, Anders Christian
Abildgaard, Juliane Marie Hammer, Peter Hanning Olsen, F.C.
Abildgaard, Nicolai Hammer, Frederick Olshausen, Theodor
Abrahams, N.C.L. Hansen, H.P. Ordenskapitlet, København
Accademia Italiana Hansen, Christian Georg Orlandi, Venanzio
Accademia di San Luca Hansen, Hans Ospizio Apostolico di S. Michele
Ackermann, Margrethe Hansen, C. Osterman-Tolstaja, Jelizaveta Aleksejevna
Adler, Johan Gunder Hansen, F.J. Otto, Carl
Agar Ellis, George Hansen, C.F. Panum, Peter
Ahlefeldt, Cai Verner Hansen, M.F. Paulsen, Fritz
Alexander 1. Harsdorff, C.F. Paulsen, Elisa
Ammitzbøll, Lars Hartmann, J.P.E. Pavels, Peder
Andersen, H.C. Hartmann, Johann Pechlin, Elise von
Anker, Bernt Hartmann, Jens Arenholt Gottfred Pellew, Harriet Frances
Anker, Peder Haste, Peder Horrebow Pellew, Edward
Antonetti, Carlo Hauch, Carsten Persiani, Giulia
Antonetti, Johanne Juliane Hector Peters, Nicolai
Appiani, Andrea Heger, Stephan Petersen, Martin
Appiani-kommissionen Heger, Carl Petersen, Jens
Aunet, Léonie d' Heiberg, J.L. Petersen, F.C.
Baciocchi, Elisa Heiberg, Johanne Luise Petersen, A.C.
Baden, Jacob Heideck, Carl Wilhelm Petzholdt, Fritz
Baden, Torkel Heigelin, Wilhelm Pezzi, Francesco
Baillie, Alexander Heigelin, Christian Pfaff, Christoph Heinrich
Bang, Jens Helene Pfyffer von Altishofen, Karl
Bang, Ole Henrichsen, Mathias Philipp, Rasmus
Barfod, Frederik Henriques, Falk Wilhelm Pierri, Francesco
Barjatinskaja, Maria Fjodorovna Hermann (den yngre), Joseph Pius 7.
Barjatinskij, Ivan Ivanovitj Hertz, Henrik Platner, Ernst Zacharias
Barlow, George Hilaro Hetsch, G.F. Platou, Rasmus
Bartholin, Caspar Heyn, P.I. Playdeux, Marie Louise
Basset, Francis Hielmstierne, Henrik Pohrt, Johann
Bassi, Charles Hilker, Marie Margrethe Poniatowski, Józef
Baurmeister, Carl Hilker, Georg Poniatowski, Stanisław 2. August
Bay, Rud Hiller, Ferdinand Ponińska, Helena
Beauharnais, Eugène de Hiller, Antolka Ponińska, ?
Bech, Bernhard Henrik Hillerup, F.C. Poniński, Władysław
Bechgaard & Aggersborg Hindenburg, Georg Daniel von Ponte Molle-selskabet
Beck, August Hippius, Gustav Adolf Pontoppidan, Simon Christian
Bentinck, William Hittorff, Jacques-Ignace Potocka, Julia
Bentinck, Mary Hjort, Peder Potocka, Anna
Bentzen, Jørgen Hjorteberg, Rasmus Cornelius Potocki, Artur
Benvenuti, Pietro Holbech, C.F. Pram, C.
Berg, Frederikke Holbech, Marie Preisler, Marie Cathrine
Berg, J. Holm, Johan Frederik Primong
Bergen, Beate von Holm, Mads Probsthayn, Carl
Berger, Johan Hartvig Ernst von Holst, H.P. Probsthayn, Sophie
Berggren, Nicoline Marie Holstein, F.A. Prossalendi, Paolo
Bergslien, Brynjulf Larsen Holsten, Hans Puggaard, Hans
Bernhoft, Vilhelm Venkel Arentz Holten, Hans Christian Puggaard, Bolette
Bernstorff, A.P. Holten, Nicolai Putbus, Wilhelm Malte
Bertouch, Frederik Julian Christian von Hommel, Carl Eugen Rabeholm, Peter
Bille, Steen Hope, Adrian John Raczyński, Atanazy
Bindesbøll, S. Hope, Thomas Radcliffe, Anthony James
Bindesbøll, Gottlieb Hope, Henry Thomas Raden Saleh
Bingham, Anne Hope, Louisa Rafn, Carl Christian
Bingham, Georgiana Hoppe, J.C. Rahbek, Knud Lyne
Biron, Wilhelmine Benigna Horn, (Fru) Rantzau, Conrad
Bissen, H.W. Hornbech, Christian Rasbech, Olivia Catharine
Blunck, Ditlev Horneman, Pauline Rasmussen, Niels
Blücher-Altona, Gustav Horneman, Christian Rasponi, Cristino
Bonaparte, Letizia Hornemann, Emil Recke, Elisa von der
Bonaparte, Christina Alexandra Egypta Howitz, August Frederik Reedtz-Thott, Holger
Bonar, Anastasia Huhn, Otto v. Regoli, Joseph
Bonar, Thomson Humboldt, Caroline von Rehfues, Karoline von
Bonar, Thomson Henry Humboldt, Wilhelm von Rehfues, Philipp Joseph von
Borch, Ferdinand Felix Huth, Wilhelm von Reiersen, Charlotte Kirstine
Borgia, Stefano Hvidt, Niels Nielsen Reiersen, Holger Christian
Borgo, Olinto dal Hæbroe, J.C. Reinhold, Heinrich
Borup, G. Høbye, Marie Renard, Gregorius
Borups Selskab Høst, Jens Kragh Repholtz, Jørgen Friederich
Bourke, Edmund Høyen, N.L. Repp, Thorleif
Bournonville, Mariane Høyer, Christian Frederik Ricci, Filippo
Brammer, Gerhard Peter Høyer, Sophie Dorothea Riedel, August
Branciforte, Catharina di Høyer, Herman Frederik Ripanti, Lucrezia
Brandt, Henri François Ingemann, B.S. Robert, Lars Peter
Bravo, Johan Institut for Metalarbejdere Romero, Giovanni Battista
Bray, Katherine Sophie de Irgens-Bergh, Matthias Friis von Ronci, Giuseppe
Bray, François Gabriel de Jacobj, Johann Daniel Rosenberg, Gottfried
Bretteville, Louis le Normand de Jacobsen, Johan Peter Rosenkilde, Hans
Briem, Gunnlaug Jacobson, Ludvig Rosing, Michael
Briem, Christiane Jahn, Adolph Moritz Rosing, Johanne Cathrine
Brock, Gustav Edvard Jensen, Johan Otto Rothe, Andreas Bjørn
Brockenhuus, Frederik Jensen, Simon Rothe, Waldemar Henrik
Brun, Ida Jensen, Eleonora Maria Rothe, Tyge
Brun, Johan Nordahl Jensen, C.A. Rumohr, C.F.
Bruun, Malthe Conrad Jensen, David Rumohr, Theodor
Bruun, N.T. Jessen, Juliane Marie Russell, Georgiana Elizabeth
Bruun, Rasmus Emil Juel, Jens Russell, Wriothesley
Bræmer, Otto Ferdinand Juel, Knud Frederik Russell 2., John
Brøndsted, P.O. Juliane Sophie Rössler, Vincenz
Brøndsted, Frederikke Jørgensen, Jørgen Rørbye, Martinus
Bugge, Peter Olivarius Jørgensen, T.A. Rørbye, G.F.
Bunsen, Christian Karl Josias von Jørgensen, H.W. Rüttimann, Vincenz
Busch, Johann Jürgen Jürgensen, Johan Sager, Adam Andreas
Byron, George Gordon Kall, Abraham Samsøe, Ole Johan
Byström, Johan Niklas Kauffmann, Angelika Sanctis, Francesco de
Bärens, Johan Hendrich Kestner, August Saxtorph, Mathias
Bødtcher, Ludvig Kierulf Gotschalk, John Saxtorph, Elisabeth Christine
Bøhndel, Conrad Christian Kierulff, A.C. Saxtorph, Johan Sylvester
Bügel, Catharina Maria Kinchel, Johannes Scavenius, Peder Brønnum
Bülow, Johan Kirchheiner, Rasmine Schadow, Johann Gottfried
Cadogan, Honoria Louisa Kirkebygningskommissionen Schaumann, Hans Peter
Caldoni, Vittoria Kjørud, Prins Scheel, Jørgen
Campbell, John Klauman, Martinus Christian de Scheel, Poul
Camuccini, Vincenzo Klein, Heinrich Carl Schimmelmann, Charlotte
Canova, Antonio Klenze, Leo von Schimmelmann, Ernst
Cantor, Nanine Klingberg, Henrich Mathias Wilhelm Schimmelmann, Louise
Capecelatro, Giuseppe Knap, Børge Henrik Schinkel, Karl Friedrich
Cardelli, Domenico Knudtzon, Hans Carl Schiøtt, Balthasar
Caroline Knudtzon, Jørgen Schiøtt, Søren
Caroline Amalie Koch, Joseph Anton Schiøtz, Eiler Hagerup
Carstens, Asmus Jacob Koch, Jørgen Schjern, Jens Jermiin
Caspers, Franziska Kohlrausch, Heinrich Schlage, Johann Joachim
Caspersen, Hans Kolb, Karl von Schlegel, J. H.
Catalani, Angelica Kolberg, Andreas Schmidt, Ole Jørgen
Chanteurs Montagnards Kolderup-Rosenvinge, Peter Wilhelm Schmidt, H.A.
Charlotte Frederikke Kolderup-Rosenvinge, J.L.A. Schmidt, Frederik
Chaudoir, Ivan Joseph de Koop, Giacinta Schmidt, Ellen Marie
Chiaveri, Luigi Koop, Andreas Ludvig Schnabel, Johan Heinrich
Christian 8. Koss, Joseph von Schnabel, Carl Ludvig
Christian Carl Friedrich August Kossakowska, Louise Scholl, Johann
Christiani & Grisson Kossakowski, Stanisław Schouw, Susette
Clausen, H.N. Kraetzer, Jakob Schouw, J.F.
Clausen, Emil Krarup, N.B. Schow, Niels Iversen
Clausen, Johan Ferdinand Krause, Julie von Schubart, Herman
Clausen, Johanne Marie Elisabeth Krause, Jacob von Schubart, Jacqueline
Clauson-Kaas, Conrad Frederik Krause, Luisa Maria Schumacher, Jens
Clauswitz, Frederik Henrik Krause, Wilhelm Schwarzenberg, Karl Philipp von
Collin, Theodor Krog, Frederik Arentz Schønheyder, Gottlieb
Collin, Jonas Krossing, Nikolaj Scott, Walter
Comitteen for Oprettelsen af Thorvaldsens Museum Kunstakademiet, København Segatori, Fortunata
Coninck, Jean Fr. de Kunstforeningen af 1825 Seidelin, Jens
Coninck, Paul de Kurtzhals, Sophie Amalie Seinsheim, Karl von
Consalvi, Ercole Kurtzhals, Niels Schønberg Selmer, Marietta
Coronini-Cronberg, Michele Kurtzhals, Cathrine Elisabeth Sergel, Johan Tobias
Craufurd, Jane Kurtzhals, Erika Elisa Serre, Friederike
Craufurd, James Käcker, H. Sibbern, Gottlieb Nicolai
Craufurd, Maria Københavns 32 Mænd Siboni, Giuseppe
Dahl, J.C. Københavns Universitet Skydeselskabet
Dahlerup, Edvard August Købke, Christen Slotsbygningskommissionen
Dahlerup, Hans Birch Labouchère, Henry Soelberg, H.N.
Dajon, Nicolai Landini, Camillo Sommaini, Carlo Maria
Dalgas, Christian Lange, Michael Sommariva, Giovanni Battista
Dalhoff, Jørgen Lange, Johan Sommer, Johane
Damborg, Peter Christian Lange, Julius Sonnin, Hans Christopher
Damkier, Jacob Rasmus Larsen, Lars Stage, E.
Dancker, H.G. Larsen, J.E. Stampe, Christine
Danneskiold-Samsøe, Conrad Laub, Georg Stampe, Henrik
Danneskiold-Samsøe, Louise Laub, Hieronymus Stampe den yngre, Henrik
Danneskiold-Samsøe, Henriette Launitz, Eduard Schmidt von der Stanley, Gustav
David, C.N. Lavaggi, Domenico Stanley, C.F.F.
De danske Romere Laval-Montmorency, Anne Adrien Pierre de Stanley, C.F.
Den franske ambassade i København Lawaetz, Johann Daniel Stanley, S.C.
Det Harmoniske Selskab Lehmann, Marie Steffens, Heinrich
Det Kongelige Teater Liebenberg, M.F. Steffens, Niels Christian Bang
Det kongelige bankkontor, Altona Liebenberg, Maria Stein, Th.
Diemer, Jean Liebenberg, F.L. Stein, S.A.V.
Dietrichstein, Alexandra von Lisakewitz, Basil Steinheim, Salomon Ludwig
Diez, Samuel Friedrich Lodberg, Jens Peter Struensee, Johann Friedrich
Directionen for de Kongelige Skuespil Loewy, Jacob Stub, Gerhard
Divett, Edward Lorenzen, C.H. Stub, Christian
Divett den yngre, Edward Loria, W.B. Studerende ved Københavns Universitet, 1843
Donner, Conrad Hinrich Louise Augusta Støcken, Elias Johannes Svane von
Dorscheus, J.P.L. Ludwig 1. Sveistrup, Hans Guldberg
Doré, Marie Luise Svitzer, Jacob
Douglas, Emilie E. Lund, J.L. Szymanowska, Maria
Dumas den ældre, Alexandre Lund, J.H. Södermark, Olof Johan
Dörnberg, Unico von Lundbye, Henrik Vilhelm Søderberg, Waagen
Dörnberg, Julie von Lundegaard, Øllegaard Sølling, Peter Norden
Dörnberg, Wilhelm Kaspar Ferdinand von Luno, Christian Peter Bianco Søtoft, Nicolai
Ebbesen, Joh. Adam Lunzi, N.C. Taddei, Rosa
Eberhard, August Gottlieb Lytthans, Johan Heinrich Tanck, Charlotte Sophie
Eckersberg, C.W. Löwenstern, Isidor Thaarup, Thomas
Eggenschwyler, Pankraz Løffler, E.H. Thiele, Just Mathias
Eggers, Johanne Ernestine von Lützow, Rudolf Thierry, Charlotte
Eichthal, Bernhard von Mackenzie, Frances Thomsen, Thomas Christian
Ekman, Johan Jacob Magens, Boye Thorlacius, Børge
Eksekutorerne for Thorvaldsens bo Magnani, Angela Thortsen, Lorens
Elmquist, A.F. Magnani, Francesco Thorvaldsen, Gotskalk
Engelhard, Friedrich Wilhelm Magnússon, Finnur Thorvaldsen, Karen
Engelstoft, Laurits Mahler, Johan Christlieb Thorvaldsen, Carlo
Erichsen, Jon Mahon, Charles James Patrick Thorvaldsen, Bertel
Escalon, Pauline Maison Royale de S. Denys Thorvaldsen, Ari
Esterházy, Nicolaus Maitland, Thomas Thrane, J.L.
Estrup, H.F.J. Malling, Peder Tiedge, Christoph August
Falbe, Christian Malling, Ove Tischbein, Wilhelm
Fattigvæsenet, Directionen for Mandelberg, Johan Torlonia, Giovanni Raimondo
Fenger, C.E. Marckmann, Niels West Trabalza, Leopoldo
Ferdinand 1. Marcuori, Adamo Treschow, Herman
Ferrini, Wilhelm Theodor Marie Sophie Frederikke Trippel, Alexander
Ferrini, Johanne Marstrand, Wilhelm Tryde, E.C.
Fibiger, Jacob Massimo, ? Tutein, Brødrene
Fick, Johan Christian Massmanske Søndagsskoler, De Tuxen, Søren Ludvig
Fischer, Johan Michael Matthiä, Wilhelm Tvede, Johan Lauritz
Fischer, Charlotte Dorothea Meinert, Nikolaj Jonathan Tybring, Søren
Fisker, Lorens Henrich Meldal, Johan Christian Udenrigsdepartementet, København
Fisker, Charlotte Amalie Meldola, Carl Jacob Uhden, Anna Maria
Flint, Andreas Mendelssohn Bartholdy, Felix Uhden, Wilhelm von
Flor, Ferdinand Metternich, Clemens Ulrich, J.C.
Florenzi, Marianna Meyer, Abraham Ulstrup, Jens
Fogelberg, Bengt Erland Meyer, Eduard Ulstrup, Johanne
Fonden ad usus publicos Meyer, Elias Universitetsdirektionen
Forchhammer, P.W. Michelsen, Hans Unsgaard, I.J.
Frederik 6. Mocenni, Enrico Urne, Frederikke
Frederik 7. Mohrhauer, Gotlieb Ursin, Peter
Freund, Hermann Ernst Molbech, Christian Vaccà Berlinghieri, Andrea
Friborg, Jens Christopher Molbech, Chr. K.F. Valletort, Ernest Augustus
Fridsch, C. Molin, Johan Peter Vargas-Bedemar, Edouard Romeo
Friedrich, Caspar David Moltke, Adam Gottlob Detlef Vartov Hospital
Friedrich August Emil Moltke, Werner Jasper Andreas Vernet, Horace
Friedrich Wilhelm 4. Moltke, Carl Vernon, Elizabeth
Friedrich Wilhelm Carl Ludwig Monrad, Peter Johan Vilhelmine
Friedrich zur gekrönten Hoffnung Monrad, Cecilia Kirstine Villena, Mariquitta
Friis, Peder Montagu, Mary Ann Villena, Manuel de
Friis, Frederik Ferdinand Monti, Gaetano Matteo Vogt, Frederik Siegfried
Friis, Henriette Johanne Monti, Gaetano Vogt, Adelgunde
Frisch, H.M. Moritz, Karl Philipp Vorontsov, Ivan
Fritzsch, C.D. Mozart, Constanze Waagepetersen, Mozart
Frost, Christian Frederik Munch, Jacob Waddington, Georgina M.
Frøhlich, J.F. Mundt, Just Henrik Wagner, Johann Martin von
Frølund, Carl Christian Munk, Hans Wahl, Johan Georg
Fürst, Nicolay Murray, Alexander Wallich, Nathanael
Gaggiotti, Angelina Myhlertz, Simon Ferdinand Wallick, Arnold
Galli, Pietro Mylius, Heinrich Wallick, Frederikke
Garde, H.G. Mynster, O.H. Walterstorff, Marie
Gascard, A.H. Mynster, J.P. Warburg, Frederikka
Gasthaus zum römischen Kayser Møhl, N.C. Weidenhaupt, Andreas
Generalpostdirektionen Møller, Nicolai Urban Weidenhielm, Johan
Gerson, Nicolai Møller, Johan Weinwich, Niels Henrich
Gertner, J.V. Møller, Jacob Welcker, Friedrich Gottlieb
Ghazi-ud-Din Haidar Møller, Jens Werner, Carl
Gianelli, Antoinette Birgitte Mørch, Nicolai Veisling West, Severine Elisabet Arnette
Gianelli, Domenico Maria Mørch, Terkel West, Chresten
Gianelli, Peter Leonhard Møsting, J.S. West, Johan Christian
Gianelli, Anna Elisabeth Müller, Ludvig West, Jørgen
Gibson, John Müller, J. West, Hans
Gierahn, Frederik Ferdinand Müller, Adam Gottlob Westphal, Fritz
Gierlew, Andreas Christian Müller, Adam Wetterbergh, Carl Anton
Girometti, Pietro Münter, Friedrich Wichfeld, Henning
Girometti, Giuseppe Nachtigall, Louise Augusta Wiedewelt, Johannes
Glahn, Anna Birgitte Margrethe Narysjkina, Maria Aleksejevna Wiesener, Johan Christopher
Glenorchy, Eliza Navarro, Giuseppe Wilckens, C.F.
Gmelin, Wilhelm Friedrich Naylor, Thomas Wilckens, Albert Thorvaldsen
Goethe, August von Neergaard, Johan Ferdinand de Wilding, Georg Wilhelm
Goethe-kommissionen Negithon, Johan Wilhelm Willerup, F.C.
Golitsyna, Jevdokija Ivanovna Neubourg, A.C.T. Wilms, Georg Frederik
Golóvkin, Jurij Aleksándrovitj Neukomm, Sigismund von Wilster, Christian
Gotschalk, Friedrich Newburgh, Anne Winckler, A.
Gower, George Granville Leveson Nicolay, Paul von Winther, Christian
Grant, Alexander Nielsen, Carl Christian Wolff, Benjamin
Grosch, Heinrich Nielsen Møller, Johan Wolff, Nicolaus
Grove, Ane Cathrine Nikolaj 1. Wulff, Henriette
Grundtvig, N.F.S. Nissen, Nicolaus Wyllie, John
Grønlund, Anders Nordisk universitets-tidsskrift, Redaktørerne ved Zahrtmann, C.C.
Guarini, Veronica Zauli Nugent, Giovanna Zetlitz, Jens
Gulbrandsen, Anton Ferdinand Christian Nyegaard, Cora Zoëga, Maria
Gunnerus, Hans Henrik O'Brien, John Zoëga, Mimma
Haas, Georg Obelitz, Frederik Zoëga, Georg
Hage, Johannes Oehlenschläger, Adam Zoëga, Federico
Hage, Alfred Olavsen, Olav Zoëga, Laura
Hagemann, Friedrich Olsen, C. Ørsted, H.C.
Haldimand, William Olsen, Andreas Schram Ørsted, Sophie
Hall, Anna Helene