The Thorvaldsens Museum Archives

Search result 789 hits
Aarestrup, Emil Hall, Anna Helene Olsen, Anders Christian
Abildgaard, Juliane Marie Hammeleff, Johann Nicolai Olsen, F.C.
Abildgaard, Nicolai Hammer, Peter Hanning Olshausen, Theodor
Abrahams, N.C.L. Hammer, Frederick Ordenskapitlet, København
Accademia Italiana Hansen, H.P. Orlandi, Venanzio
Accademia di San Luca Hansen, Christian Georg Ospizio Apostolico di S. Michele
Ackermann, Margrethe Hansen, Hans Osterman-Tolstaja, Jelizaveta Aleksejevna
Adler, Johan Gunder Hansen, C. Otto, Carl
Agar Ellis, George Hansen, F.J. Panum, Peter
Ahlefeldt, Cai Verner Hansen, C.F. Paulsen, Fritz
Alexander 1. Hansen, M.F. Paulsen, Elisa
Ammitzbøll, Lars Harsdorff, C.F. Pavels, Peder
Andersen, H.C. Hartmann, J.P.E. Pechlin, Elise von
Anker, Bernt Hartmann, Johann Pellew, Harriet Frances
Anker, Peder Hartmann, Jens Arenholt Gottfred Pellew, Edward
Antonetti, Carlo Haste, Peder Horrebow Persiani, Giulia
Antonetti, Johanne Juliane Hauch, Carsten Peters, Nicolai
Appiani, Andrea Hector Petersen, Martin
Appiani-kommissionen Heger, Stephan Petersen, Jens
Aunet, Léonie d' Heger, Carl Petersen, F.C.
Baciocchi, Elisa Heiberg, J.L. Petersen, A.C.
Baden, Jacob Heiberg, Johanne Luise Petzholdt, Fritz
Baden, Torkel Heideck, Carl Wilhelm Pezzi, Francesco
Baillie, Alexander Heigelin, Wilhelm Pfaff, Christoph Heinrich
Bang, Jens Heigelin, Christian Pfyffer von Altishofen, Karl
Bang, Ole Helene Philipp, Rasmus
Barfod, Frederik Henrichsen, Mathias Pierri, Francesco
Barjatinskaja, Maria Fjodorovna Henriques, Falk Wilhelm Pius 7.
Barjatinskij, Ivan Ivanovitj Hermann (den yngre), Joseph Platner, Ernst Zacharias
Barlow, George Hilaro Hertz, Henrik Platou, Rasmus
Bartholin, Caspar Hetsch, G.F. Playdeux, Marie Louise
Basset, Francis Heyn, P.I. Pohrt, Johann
Bassi, Charles Hielmstierne, Henrik Poniatowski, Józef
Baurmeister, Carl Hilker, Marie Margrethe Poniatowski, Stanisław 2. August
Bay, Rud Hilker, Georg Ponińska, Helena
Beauharnais, Eugène de Hiller, Ferdinand Ponińska, ?
Bech, Bernhard Henrik Hiller, Antolka Poniński, Władysław
Bechgaard & Aggersborg Hillerup, F.C. Ponte Molle-selskabet
Beck, August Hindenburg, Georg Daniel von Pontoppidan, Simon Christian
Bentinck, William Hippius, Gustav Adolf Potocka, Julia
Bentinck, Mary Hittorff, Jacques-Ignace Potocka, Anna
Bentzen, Jørgen Hjort, Peder Potocki, Artur
Benvenuti, Pietro Hjorteberg, Rasmus Cornelius Pram, C.
Berg, Frederikke Holbech, C.F. Preisler, Marie Cathrine
Berg, J. Holbech, Marie Primong
Bergen, Beate von Holm, Johan Frederik Probsthayn, Carl
Berger, Johan Hartvig Ernst von Holm, Mads Probsthayn, Sophie
Berggren, Nicoline Marie Holst, H.P. Prossalendi, Paolo
Bergslien, Brynjulf Larsen Holstein, F.A. Puggaard, Hans
Bernhoft, Vilhelm Venkel Arentz Holsten, Hans Puggaard, Bolette
Bernstorff, A.P. Holten, Hans Christian Putbus, Wilhelm Malte
Bertouch, Frederik Julian Christian von Holten, Nicolai Rabeholm, Peter
Bille, Steen Hommel, Carl Eugen Raczyński, Atanazy
Bindesbøll, S. Hope, Adrian John Radcliffe, Anthony James
Bindesbøll, Gottlieb Hope, Thomas Raden Saleh
Bingham, Anne Hope, Henry Thomas Rafn, Carl Christian
Bingham, Georgiana Hope, Louisa Rahbek, Knud Lyne
Biron, Wilhelmine Benigna Hoppe, J.C. Rantzau, Conrad
Bissen, H.W. Horn, (Fru) Rasbech, Olivia Catharine
Blunck, Ditlev Hornbech, Christian Rasmussen, Niels
Blücher-Altona, Gustav Horneman, Pauline Rasponi, Cristino
Bonaparte, Letizia Horneman, Christian Recke, Elisa von der
Bonaparte, Christina Alexandra Egypta Hornemann, Emil Reedtz-Thott, Holger
Bonar, Anastasia Howitz, August Frederik Regoli, Joseph
Bonar, Thomson Huhn, Otto v. Rehfues, Karoline von
Bonar, Thomson Henry Humboldt, Caroline von Rehfues, Philipp Joseph von
Borch, Ferdinand Felix Humboldt, Wilhelm von Reiersen, Charlotte Kirstine
Borgia, Stefano Huth, Wilhelm von Reiersen, Holger Christian
Borgo, Olinto dal Hvidt, Niels Nielsen Reinhold, Heinrich
Borup, G. Hæbroe, J.C. Renard, Gregorius
Borups Selskab Høbye, Marie Repholtz, Jørgen Friederich
Bourke, Edmund Høst, Jens Kragh Repp, Thorleif
Bournonville, Mariane Høyen, N.L. Ricci, Filippo
Brammer, Gerhard Peter Høyer, Christian Frederik Riedel, August
Branciforte, Catharina di Høyer, Sophie Dorothea Ripanti, Lucrezia
Brandt, Henri François Høyer, Herman Frederik Robert, Lars Peter
Bravo, Johan Ingemann, B.S. Romero, Giovanni Battista
Bray, Katherine Sophie de Institut for Metalarbejdere Ronci, Giuseppe
Bray, François Gabriel de Irgens-Bergh, Matthias Friis von Rosenberg, Gottfried
Bretteville, Louis le Normand de Jacobj, Johann Daniel Rosenkilde, Hans
Briem, Gunnlaug Jacobsen, Johan Peter Rosing, Michael
Briem, Christiane Jacobson, Ludvig Rosing, Johanne Cathrine
Brock, Gustav Edvard Jahn, Adolph Moritz Rothe, Andreas Bjørn
Brockenhuus, Frederik Jensen, Johan Otto Rothe, Waldemar Henrik
Brun, Ida Jensen, Simon Rothe, Tyge
Brun, Johan Nordahl Jensen, Eleonora Maria Rumohr, C.F.
Bruun, Malthe Conrad Jensen, C.A. Rumohr, Theodor
Bruun, N.T. Jensen, David Russell, Georgiana Elizabeth
Bruun, Rasmus Emil Jessen, Juliane Marie Russell, Wriothesley
Bræmer, Otto Ferdinand Juel, Jens Russell 2., John
Brøndsted, P.O. Juel, Knud Frederik Rössler, Vincenz
Brøndsted, Frederikke Juliane Sophie Rørbye, Martinus
Bugge, Peter Olivarius Jørgensen, Jørgen Rørbye, G.F.
Bunsen, Christian Karl Josias von Jørgensen, T.A. Rüttimann, Vincenz
Busch, Johann Jürgen Jørgensen, H.W. Sager, Adam Andreas
Byron, George Gordon Jürgensen, Johan Samsøe, Ole Johan
Byström, Johan Niklas Kall, Abraham Sanctis, Francesco de
Bärens, Johan Hendrich Kauffmann, Angelika Saxtorph, Mathias
Bødtcher, Ludvig Kestner, August Saxtorph, Elisabeth Christine
Bøhndel, Conrad Christian Kierulf Gotschalk, John Saxtorph, Johan Sylvester
Bügel, Catharina Maria Kierulff, A.C. Scavenius, Peder Brønnum
Bülow, Johan Kinchel, Johannes Schadow, Johann Gottfried
Cadogan, Honoria Louisa Kirchheiner, Rasmine Schaumann, Hans Peter
Caldoni, Vittoria Kirkebygningskommissionen Scheel, Jørgen
Campbell, John Kjørud, Prins Scheel, Poul
Camuccini, Vincenzo Klauman, Martinus Christian de Schimmelmann, Charlotte
Canova, Antonio Klein, Heinrich Carl Schimmelmann, Ernst
Cantor, Nanine Klenze, Leo von Schimmelmann, Louise
Capecelatro, Giuseppe Klingberg, Henrich Mathias Wilhelm Schinkel, Karl Friedrich
Cardelli, Domenico Knap, Børge Henrik Schiøtt, Balthasar
Caroline Knudtzon, Hans Carl Schiøtt, Søren
Caroline Amalie Knudtzon, Jørgen Schiøtz, Eiler Hagerup
Carstens, Asmus Jacob Koch, Joseph Anton Schjern, Jens Jermiin
Caspers, Franziska Koch, Jørgen Schlage, Johann Joachim
Caspersen, Hans Kohlrausch, Heinrich Schlegel, J. H.
Catalani, Angelica Kolb, Karl von Schmidt, Ole Jørgen
Chanteurs Montagnards Kolberg, Andreas Schmidt, H.A.
Charlotte Frederikke Kolderup-Rosenvinge, Peter Wilhelm Schmidt, Frederik
Chaudoir, Ivan Joseph de Kolderup-Rosenvinge, J.L.A. Schmidt, Ellen Marie
Chiaveri, Luigi Koop, Giacinta Schnabel, Johan Heinrich
Christian 8. Koop, Andreas Ludvig Schnabel, Carl Ludvig
Christian Carl Friedrich August Koss, Joseph von Scholl, Johann
Christiani & Grisson Kossakowska, Louise Schouw, Susette
Clausen, H.N. Kossakowski, Stanisław Schouw, J.F.
Clausen, Emil Kraetzer, Jakob Schow, Niels Iversen
Clausen, Johan Ferdinand Krarup, N.B. Schubart, Herman
Clausen, Johanne Marie Elisabeth Krause, Julie von Schubart, Jacqueline
Clauson-Kaas, Conrad Frederik Krause, Jacob von Schumacher, Jens
Clauswitz, Frederik Henrik Krause, Luisa Maria Schwarzenberg, Karl Philipp von
Collin, Theodor Krause, Wilhelm Schønheyder, Gottlieb
Collin, Jonas Krog, Frederik Arentz Scott, Walter
Comitteen for Oprettelsen af Thorvaldsens Museum Krossing, Nikolaj Segatori, Fortunata
Coninck, Jean Fr. de Kunstakademiet, København Seidelin, Jens
Coninck, Paul de Kunstforeningen af 1825 Seinsheim, Karl von
Consalvi, Ercole Kurtzhals, Sophie Amalie Selmer, Marietta
Coronini-Cronberg, Michele Kurtzhals, Niels Schønberg Sergel, Johan Tobias
Craufurd, Jane Kurtzhals, Cathrine Elisabeth Serre, Friederike
Craufurd, James Kurtzhals, Erika Elisa Sibbern, Gottlieb Nicolai
Craufurd, Maria Käcker, H. Siboni, Giuseppe
Dahl, J.C. Københavns 32 Mænd Skydeselskabet
Dahlerup, Edvard August Københavns Universitet Slotsbygningskommissionen
Dahlerup, Hans Birch Købke, Christen Soelberg, H.N.
Dajon, Nicolai Labouchère, Henry Sommaini, Carlo Maria
Dalgas, Christian Landini, Camillo Sommariva, Giovanni Battista
Dalhoff, Jørgen Lange, Michael Sommer, Johane
Damborg, Peter Christian Lange, Johan Sonnin, Hans Christopher
Damkier, Jacob Rasmus Lange, Julius Stage, E.
Dancker, H.G. Larsen, Lars Stampe, Christine
Danneskiold-Samsøe, Conrad Larsen, J.E. Stampe, Henrik
Danneskiold-Samsøe, Louise Laub, Georg Stampe den yngre, Henrik
Danneskiold-Samsøe, Henriette Laub, Hieronymus Stanley, Gustav
David, C.N. Launitz, Eduard Schmidt von der Stanley, C.F.F.
De danske Romere Lavaggi, Domenico Stanley, C.F.
Den franske ambassade i København Laval-Montmorency, Anne Adrien Pierre de Stanley, S.C.
Det Harmoniske Selskab Lawaetz, Johann Daniel Steffens, Heinrich
Det Kongelige Teater Lehmann, Marie Steffens, Niels Christian Bang
Det kongelige bankkontor, Altona Liebenberg, M.F. Stein, Th.
Diemer, Jean Liebenberg, Maria Stein, S.A.V.
Dietrichstein, Alexandra von Liebenberg, F.L. Steinheim, Salomon Ludwig
Diez, Samuel Friedrich Lisakewitz, Basil Struensee, Johann Friedrich
Directionen for de Kongelige Skuespil Lodberg, Jens Peter Stub, Gerhard
Divett, Edward Loewy, Jacob Stub, Christian
Divett den yngre, Edward Lorenzen, C.H. Studerende ved Københavns Universitet, 1843
Donner, Conrad Hinrich Loria, W.B. Støcken, Elias Johannes Svane von
Dorscheus, J.P.L. Louise Augusta Sveistrup, Hans Guldberg
Doré, Marie Ludwig 1. Svitzer, Jacob
Douglas, Emilie E. Luise Szymanowska, Maria
Dumas den ældre, Alexandre Lund, J.L. Södermark, Olof Johan
Dörnberg, Unico von Lund, J.H. Søderberg, Waagen
Dörnberg, Julie von Lundbye, Henrik Vilhelm Sølling, Peter Norden
Dörnberg, Wilhelm Kaspar Ferdinand von Lundegaard, Øllegaard Søtoft, Nicolai
Ebbesen, Joh. Adam Luno, Christian Peter Bianco Taddei, Rosa
Eberhard, August Gottlieb Lunzi, N.C. Tanck, Charlotte Sophie
Eckersberg, C.W. Lytthans, Johan Heinrich Thaarup, Thomas
Eggenschwyler, Pankraz Löwenstern, Isidor Thiele, Just Mathias
Eggers, Johanne Ernestine von Løffler, E.H. Thierry, Charlotte
Eichthal, Bernhard von Lützow, Rudolf Thomsen, Thomas Christian
Ekman, Johan Jacob Mackenzie, Frances Thorlacius, Børge
Eksekutorerne for Thorvaldsens bo Magens, Boye Thortsen, Lorens
Elmquist, A.F. Magnani, Angela Thorvaldsen, Gotskalk
Engelhard, Friedrich Wilhelm Magnani, Francesco Thorvaldsen, Karen
Engelstoft, Laurits Magnússon, Finnur Thorvaldsen, Carlo
Erichsen, Jon Mahler, Johan Christlieb Thorvaldsen, Ari
Escalon, Pauline Mahon, Charles James Patrick Thorvaldsen, Bertel
Esterházy, Nicolaus Maison Royale de S. Denys Thrane, J.L.
Estrup, H.F.J. Maitland, Thomas Tiedge, Christoph August
Falbe, Christian Malling, Peder Tischbein, Wilhelm
Fattigvæsenet, Directionen for Malling, Ove Torlonia, Giovanni Raimondo
Fenger, C.E. Mandelberg, Johan Trabalza, Leopoldo
Ferdinand 1. Marckmann, Niels West Treschow, Herman
Ferrini, Wilhelm Theodor Marcuori, Adamo Trippel, Alexander
Ferrini, Johanne Marie Sophie Frederikke Tryde, E.C.
Fibiger, Jacob Marstrand, Wilhelm Tutein, Brødrene
Fick, Johan Christian Massimo, ? Tuxen, Søren Ludvig
Fischer, Johan Michael Massmanske Søndagsskoler, De Tvede, Johan Lauritz
Fischer, Charlotte Dorothea Matthiä, Wilhelm Tybring, Søren
Fisker, Lorens Henrich Meinert, Nikolaj Jonathan Udenrigsdepartementet, København
Fisker, Charlotte Amalie Meldal, Johan Christian Uhden, Anna Maria
Flint, Andreas Meldola, Carl Jacob Uhden, Wilhelm von
Flor, Ferdinand Mendelssohn Bartholdy, Felix Ulrich, J.C.
Florenzi, Marianna Metternich, Clemens Ulstrup, Jens
Fogelberg, Bengt Erland Meyer, Abraham Ulstrup, Johanne
Fonden ad usus publicos Meyer, Eduard Universitetsdirektionen
Forchhammer, P.W. Meyer, Elias Unsgaard, I.J.
Frederik 6. Michelsen, Hans Urne, Frederikke
Frederik 7. Mocenni, Enrico Ursin, Peter
Freund, Hermann Ernst Mohrhauer, Gotlieb Vaccà Berlinghieri, Andrea
Friborg, Jens Christopher Molbech, Christian Valletort, Ernest Augustus
Fridsch, C. Molbech, Chr. K.F. Vargas-Bedemar, Edouard Romeo
Friedrich, Caspar David Molin, Johan Peter Vartov Hospital
Friedrich August Emil Moltke, Adam Gottlob Detlef Vernet, Horace
Friedrich Wilhelm 4. Moltke, Werner Jasper Andreas Vernon, Elizabeth
Friedrich Wilhelm Carl Ludwig Moltke, Carl Vilhelmine
Friedrich zur gekrönten Hoffnung Monrad, Peter Johan Villena, Mariquitta
Friis, Peder Monrad, Cecilia Kirstine Villena, Manuel de
Friis, Frederik Ferdinand Montagu, Mary Ann Vogt, Frederik Siegfried
Friis, Henriette Johanne Monti, Gaetano Matteo Vogt, Adelgunde
Frisch, H.M. Monti, Gaetano Vorontsov, Ivan
Fritzsch, C.D. Moritz, Karl Philipp Waagepetersen, Mozart
Frost, Christian Frederik Mozart, Constanze Waddington, Georgina M.
Frøhlich, J.F. Munch, Jacob Wagner, Johann Martin von
Frølund, Carl Christian Mundt, Just Henrik Wahl, Johan Georg
Fürst, Nicolay Munk, Hans Wallich, Nathanael
Gaggiotti, Angelina Murray, Alexander Wallick, Arnold
Galli, Pietro Myhlertz, Simon Ferdinand Wallick, Frederikke
Garde, H.G. Mylius, Heinrich Walterstorff, Marie
Gascard, A.H. Mynster, O.H. Warburg, Frederikka
Gasthaus zum römischen Kayser Mynster, J.P. Weidenhaupt, Andreas
Generalpostdirektionen Møhl, N.C. Weidenhielm, Johan
Gerson, Nicolai Møller, Nicolai Urban Weinwich, Niels Henrich
Gertner, J.V. Møller, Johan Welcker, Friedrich Gottlieb
Ghazi-ud-Din Haidar Møller, Jacob Werner, Carl
Gianelli, Antoinette Birgitte Møller, Jens West, Severine Elisabet Arnette
Gianelli, Domenico Maria Mørch, Nicolai Veisling West, Chresten
Gianelli, Peter Leonhard Mørch, Terkel West, Johan Christian
Gianelli, Anna Elisabeth Møsting, J.S. West, Jørgen
Gibson, John Müller, Ludvig West, Hans
Gierahn, Frederik Ferdinand Müller, J. Westphal, Fritz
Gierlew, Andreas Christian Müller, Adam Gottlob Wetterbergh, Carl Anton
Girometti, Pietro Müller, Adam Wichfeld, Henning
Girometti, Giuseppe Münter, Friedrich Wiedewelt, Johannes
Glahn, Anna Birgitte Margrethe Nachtigall, Louise Augusta Wiesener, Johan Christopher
Glenorchy, Eliza Narysjkina, Maria Aleksejevna Wilckens, C.F.
Gmelin, Wilhelm Friedrich Navarro, Giuseppe Wilckens, Albert Thorvaldsen
Goethe, August von Naylor, Thomas Wilding, Georg Wilhelm
Goethe-kommissionen Neergaard, Johan Ferdinand de Willerup, F.C.
Golitsyna, Jevdokija Ivanovna Neubourg, A.C.T. Wilms, Georg Frederik
Golóvkin, Jurij Aleksándrovitj Neukomm, Sigismund von Wilster, Christian
Gotschalk, Friedrich Newburgh, Anne Winckler, A.
Gower, George Granville Leveson Nicolay, Paul von Winther, Christian
Grant, Alexander Nielsen, Carl Christian Wolff, Benjamin
Grosch, Heinrich Nielsen Møller, Johan Wolff, Nicolaus
Grove, Ane Cathrine Nikolaj 1. Wulff, Henriette
Grundtvig, N.F.S. Nissen, Nicolaus Wyllie, John
Grønlund, Anders Nordisk universitets-tidsskrift, Redaktørerne ved Zahrtmann, C.C.
Guarini, Veronica Zauli Nugent, Giovanna Zetlitz, Jens
Gulbrandsen, Anton Ferdinand Christian Nyegaard, Cora Zoëga, Maria
Gunnerus, Hans Henrik O'Brien, John Zoëga, Mimma
Haas, Georg Obelitz, Frederik Zoëga, Georg
Hage, Johannes Oehlenschläger, Adam Zoëga, Federico
Hage, Alfred Olavsen, Olav Zoëga, Laura
Hagemann, Friedrich Olsen, C. Ørsted, H.C.
Haldimand, William Olsen, Andreas Schram Ørsted, Sophie