Arkivet, Thorvaldsens Museum

eller nulstil
Søgningen gav 772 hits
Aarestrup, Emil Haldimand, William Olsen, Anders Christian
Abildgaard, Juliane Marie Hall, Anna Helene Olsen, F.C.
Abildgaard, Nicolai Hammeleff, Johann Nicolai Olshausen, Theodor
Abrahams, N.C.L. Hammer, Peter Hanning Orlandi, Venanzio
Accademia Italiana Hammer, Frederick Ospizio Apostolico di S. Michele
Accademia di S. Luca Hansen, H.P. Osterman-Tolstaja, Jelizaveta Aleksejevna
Ackermann, Margrethe Hansen, Hans Otto, Carl
Adler, Johan Gunder Hansen, C. Panum, Peter
Agar Ellis, George Hansen, Christian Georg Paulsen, Fritz
Ahlefeldt, Cai Verner Hansen, F.J. Paulsen, Elisa
Alexander 1. Hansen, C.F. Pavels, Peder
Ammitzbøll, Lars Hansen, M.F. Pechlin, Elise von
Andersen, H.C. Harsdorff, C.F. Pellew, Harriet Frances
Anker, Bernt Hartmann, J.P.E. Pellew, Edward
Anker, Peder Hartmann, Johann Persiani, Giulia
Antonetti, Carlo Hartmann, Jens Arenholt Gottfred Peters, Nicolai
Antonetti, Johanne Juliane Haste, Peder Horrebow Petersen, Martin
Appiani, Andrea Hauch, Carsten Petersen, Jens
Appiani-kommissionen Hector Petersen, F.C.
Aunet, Léonie d' Heger, Stephan Petersen, A.C.
Baciocchi, Elisa Heger, Carl Petzholdt, Fritz
Baden, Jacob Heideck, Carl Wilhelm Pezzi, Francesco
Baden, Torkel Heigelin, Wilhelm Pfaff, Christoph Heinrich
Baillie, Alexander Heigelin, Christian Pfyffer von Altishofen, Karl
Bang, Jens Helene Philipp, Rasmus
Bang, Ole Henrichsen, Mathias Pierri, Francesco
Barfod, Frederik Henriques, Falk Wilhelm Pius 7.
Barjatinskaja, Maria Fjodorovna Heramb, Thor Johan Christian Platner, Ernst Zacharias
Barjatinskij, Ivan Ivanovitj Hermann (den yngre), Joseph Platou, Rasmus
Barlow, George Hilaro Hertz, Henrik Playdeux, Marie Louise
Bartholin, Caspar Hetsch, G.F. Pohrt, Johann
Basset, Francis Heyn, P.I. Poniatowski, Józef
Bassi, Charles Hielmstierne, Henrik Poniatowski, Stanisław 2. August
Baurmeister, Carl Hilker, Marie Margrethe Poninska, Helena
Bay, Rud Hilker, Georg Poninska, ?
Beauharnais, Eugène de Hiller, Ferdinand Poninski, Wladislaw
Bech, Bernhard Henrik Hiller, Antolka Ponte Molle-selskabet
Bechgaard & Aggersborg Hillerup, F.C. Pontoppidan, Simon Christian
Beck, August Hindenburg, Georg Daniel von Potocka, Julia
Bentinck, William Hippius, Gustav Adolf Potocka, Anna
Bentinck, Mary Hittorff, Jacques-Ignace Potocki, Artur
Bentzen, Jørgen Hjort, Peder Pram, C.
Benvenuti, Pietro Hjorteberg, Rasmus Cornelius Preisler, Marie Cathrine
Berg, Frederikke Holbech, C.F. Primong
Berg, J. Holbech, Marie Probsthayn, Carl
Bergen, Beate von Holm, Johan Frederik Probsthayn, Sophie
Berger, Johan Hartvig Ernst von Holm, Mads Prossalendi, Paolo
Berggren, Nicoline Marie Holstein, F.A. Puggaard, Hans
Bergslien, Brynjulf Larsen Holsten, Hans Puggaard, Bolette
Bernhoft, Vilhelm Venkel Arentz Holten, Hans Christian Putbus, Wilhelm Malte
Bernstorff, A.P. Holten, Nicolai Rabeholm, Peter
Bertouch, Frederik Julian Christian von Hommel, Carl Eugen Raczyński, Atanazy
Bindesbøll, S. Hope, Adrian John Radcliffe, Anthony James
Bindesbøll, Gottlieb Hope, Thomas Raden Saleh
Bingham, Anne Hope, Henry Thomas Rahbek, Knud Lyne
Bingham, Georgiana Hope, Louisa Rantzau, Conrad
Biron, Wilhelmine Benigna Hoppe, J.C. Rasbech, Olivia Catharine
Bissen, H.W. Horn, (Fru) Rasmussen, Niels
Blunck, Ditlev Hornbech, Christian Rasponi, Cristino
Blücher-Altona, Gustav Horneman, Pauline Recke, Elisa von der
Bonaparte, Christina Alexandra Egypta Horneman, Christian Reedtz-Thott, Holger
Bonaparte, Letizia Hornemann, Emil Regoli, Joseph
Bonar, Anastasia Howitz, August Frederik Rehfues, Karoline von
Bonar, Thomson Huhn, Otto v. Rehfues, Philipp Joseph von
Bonar, Thomson Henry Humboldt, Caroline von Reiersen, Charlotte Kirstine
Borch, Ferdinand Felix Humboldt, Wilhelm von Reiersen, Holger Christian
Borgia, Stefano Huth, Wilhelm von Reinhold, Heinrich
Borgo, Olinto dal Hvidt, Niels Nielsen Renard, Gregorius
Borup, G. Hæbroe, J.C. Repholtz, Jørgen Friederich
Borups Selskab Høbye, Marie Repp, Thorleif
Bourke, Edmund Høst, Jens Kragh Ricci, Filippo
Bournonville, Mariane Høyen, N.L. Riedel, August
Brammer, Gerhard Peter Høyer, Christian Frederik Ripanti, Lucrezia
Branciforte, Catharina di Høyer, Sophie Dorothea Robert, Lars Peter
Brandt, Henri Francois Høyer, Herman Frederik Romero, Giovanni Battista
Bravo, Johan Ingemann, B.S. Ronci, Giuseppe
Bray, Katherine Sophie de Institut for Metalarbejdere Rosenberg, Gottfried
Bray, François Gabriel de Irgens-Bergh, Matthias Friis von Rosenkilde, Hans
Bretteville, Louis le Normand de Jacobj, Johann Daniel Rosing, Michael
Briem, Gunnlaug Jacobsen, Johan Peter Rosing, Johanne Cathrine
Briem, Christiane Jacobson, Ludvig Rothe, Andreas Bjørn
Brockenhuus, Frederik Jahn, Adolph Moritz Rothe, Waldemar Henrik
Brun, Johan Nordahl Jensen, Simon Rothe, Tyge
Brun, Ida Jensen, Eleonora Maria Rumohr, C.F.
Bruun, Malthe Conrad Jensen, Johan Otto Rumohr, Theodor
Bruun, N.T. Jensen, C.A. Russell, Georgiana Elizabeth
Bruun, Rasmus Emil Jensen, David Russell, Wriothesley
Bræmer, Otto Ferdinand Jessen, Juliane Marie Russell 2., John
Brøndsted, Frederikke Juel, Jens Rössler, Vincenz
Brøndsted, P.O. Juel, Knud Frederik Rørbye, G.F.
Bugge, Peter Olivarius Juliane Sophie Rüttimann, Vincenz
Bunsen, Christian Karl Josias von Jørgensen, Jørgen Sager, Adam Andreas
Busch, Johann Jürgen Jørgensen, T.A. Samsøe, Ole Johan
Byron, George Gordon Jørgensen, H.W. Sanctis, Francesco de
Byström, Johan Niklas Jürgensen, Johan Saxtorph, Mathias
Bärens, J.H. Kall, Abraham Saxtorph, Elisabeth Christine
Bødtcher, Ludvig Kauffmann, Angelika Saxtorph, Johan Sylvester
Bøhndel, Conrad Christian Kestner, August Scavenius, Peder Brønnum
Bügel, Catharina Maria Kierulf Gotschalk, John Schadow, Johann Gottfried
Bülow, Johan Kierulff, A.C. Schaumann, Hans Peter
Cadogan, Honoria Louisa Kinchel, Johannes Scheel, Jørgen
Caldoni, Vittoria Kirchheiner, Rasmine Scheel, Poul
Campbell, John Kirkebygningskommissionen Schimmelmann, Charlotte
Camuccini, Vincenzo Kjørud, Prins Schimmelmann, Ernst
Canova, Antonio Klauman, Martinus Christian de Schimmelmann, Louise
Cantor, Nanine Klein, Heinrich Carl Schinkel, Karl Friedrich
Capecelatro, Giuseppe Klenze, Leo von Schiøtt, Balthasar
Cardelli, Domenico Klingberg, Henrich Mathias Wilhelm Schiøtt, Søren
Caroline Knap, Børge Henrik Schiøtz, Eiler Hagerup
Caroline Amalie Knudtzon, Hans Carl Schjern, Jens Jermiin
Carstens, Asmus Jacob Knudtzon, Jørgen Schlage, Johann Joachim
Caspers, Franziska Koch, Joseph Anton Schlegel, J. H.
Caspersen, Hans Koch, Jørgen Schmidt, H.A.
Catalani, Angelica Kohlrausch, Heinrich Schmidt, Ole Jørgen
Chanteurs Montagnards Kolb, Karl von Schmidt, Frederik
Charlotte Frederikke Kolberg, Andreas Schmidt, Ellen Marie
Chaudoir, Ivan Joseph de Kolderup-Rosenvinge, Peter Wilhelm Schnabel, Johan Heinrich
Chiaveri, Luigi Kolderup-Rosenvinge, J.L.A. Schnabel, Carl Ludvig
Christian 8. Koop, Giacinta Scholl, Johann
Christian Carl Friedrich August Koop, Andreas Ludvig Schouw, Susette
Christiani & Grisson Koss, Joseph von Schouw, J.F.
Clausen, H.N. Kossakowska, Louise Schow, Niels Iversen
Clausen, Emil Kossakowski, Stanisław Schubart, Herman
Clausen, Johan Ferdinand Kraetzer, Jakob Schubart, Jacqueline
Clausen, Johanne Marie Elisabeth Krarup, N.B. Schumacher, Jens
Clauson-Kaas, Conrad Frederik Krause, Julie von Schwarzenberg, Karl Philipp von
Clauswitz, Frederik Henrik Krause, Jacob von Schønheyder, Gottlieb
Collin, Theodor Krause, Wilhelm Scott, Walter
Collin, Jonas Krause, Luisa Maria Segatori, Fortunata
Comitteen for Oprettelsen af Thorvaldsens Museum Krog, Frederik Arentz Seidelin, Jens
Coninck, Jean Fr. de Krossing, Nikolaj Seinsheim, Karl von
Coninck, Paul de Kunstakademiet, København Selmer, Marietta
Consalvi, Ercole Kunstforeningen af 1825 Sergel, Johan Tobias
Coronini-Cronberg, Michael Kurtzhals, Sophie Amalie Serre, Friederike
Craufurd, Jane Kurtzhals, Niels Schønberg Sibbern, Gottlieb Nicolai
Craufurd, Maria Kurtzhals, Cathrine Elisabeth Skydeselskabet
Craufurd, James Kurtzhals, Erika Elisa Slotsbygningskommissionen
Dahl, J.C. Käcker, H. Soelberg, H.N.
Dahlerup, Edvard August Københavns 32 Mænd Sommaini, Carlo Maria
Dahlerup, Hans Birch Københavns Universitet Sommariva, Giovanni Battista
Dajon, Nicolai Labouchère, Henry Sommer, Johane
Dalgas, Christian Landini, Camillo Sonnin, Hans Christopher
Dalhoff, Jørgen Lange, Michael Stage, E.
Damborg, Peter Christian Lange, Johan Stampe, Christine
Damkier, Jacob Rasmus Lange, Julius Stampe, Henrik
Dancker, H.G. Larsen, Lars Stampe (den yngre), Henrik
Danneskiold-Samsøe, Conrad Larsen, J.E. Stanley, Gustav
Danneskiold-Samsøe, Henriette Laub, Georg Stanley, C.F.F.
Danneskiold-Samsøe, Louise Laub, Hieronymus Stanley, C.F.
David, C.N. Launitz, Eduard Schmidt von der Stanley, S.C.
De danske Romere Lavaggi, Domenico Steffens, Heinrich
Den franske ambassade i København Laval-Montmorency, Anne Adrien Pierre de Steffens, Niels Christian Bang
Det Harmoniske Selskab Lawaetz, Johann Daniel Stein, S.A.W.
Det Kongelige Teater Liebenberg, M.F. Steinheim, Salomon Ludwig
Det kongelige bankkontor, Altona Liebenberg, Maria Struensee, Johann Friedrich
Diemer, Jean Liebenberg, F.L. Stub, Gerhard
Dietrichstein, Alexandra von Lisakewitz, Basil Stub, Christian
Directionen for de Kongelige Skuespil Lodberg, Jens Peter Studerende ved Københavns Universitet, 1843
Divett, Edward Loewy, Jacob Støcken, Elias Johannes Svane von
Divett (den yngre), Edward Lorenzen, C.H. Sveistrup, Hans Guldberg
Donner, Conrad Hinrich Loria, W.B. Svitzer, Jacob
Dorscheus, J.P.L. Louise Augusta Szymanowska, Maria
Doré, Marie Ludwig 1. Södermark, Olof Johan
Douglas, Emilie E. Luise Søderberg, Waagen
Dumas d.æ., Alexandre Lund, J.L. Sølling, Peter Norden
Dörnberg, Unico von Lund, J.H. Søtoft, Nicolai
Dörnberg, Julie von Lundbye, Henrik Vilhelm Taddei, Rosa
Dörnberg, Wilhelm Kaspar Ferdinand von Lundegaard, Øllegaard Tanck, Charlotte Sophie
Ebbesen, Joh. Adam Luno, Christian Peter Bianco Thaarup, Thomas
Eberhard, August Gottlieb Lunzi, N.C. Thiele, Just Mathias
Eckersberg, C.W. Lytthans, Johan Heinrich Thierry, Charlotte
Eggenschwyler, Pankraz Löwenstern, Isidor Thomsen, Thomas Christian
Eggers, Johanne Ernestine von Løffler, E.H. Thorlacius, Børge
Eichthal, Bernhard von Lützow, Rudolf Thortsen, Lorens
Ekman, Johan Jacob Mackenzie, Frances Thorvaldsen, Karen
Eksekutorerne for Thorvaldsens bo Magens, Boye Thorvaldsen, Gotskalk
Elmquist, A.F. Magnani, Angela Thorvaldsen, Carlo Alberto
Engelhard, Friedrich Wilhelm Magnani, Francesco Thorvaldsen, Bertel
Engelstoft, Laurits Magnússon, Finnur Thorvaldsen, Ari
Erichsen, Jon Mahler, Johan Christlieb Thrane, J.L.
Escalon, Pauline Mahon, Charles James Patrick Tiedge, Christoph August
Esterházy, Nicolaus Maison Royale de S. Denys Tischbein, Wilhelm
Estrup, H.F.J. Maitland, Thomas Torlonia, Giovanni Raimondo
Falbe, Christian Malling, Peder Trabalza, Leopoldo
Fattigvæsenet, Directionen for Malling, Ove Treschow, Herman
Fenger, C.E. Mandelberg, Johan Trippel, Alexander
Ferdinand 1. Marckmann, Niels West Tryde, E.C.
Ferrini, Wilhelm Theodor Marcuori, Adamo Tutein, Brødrene
Ferrini, Johanne Marie Sophie Frederikke Tuxen, Søren Ludvig
Fibiger, Jacob Massimo, ? Tvede, Johan Lauritz
Fick, Johan Christian Massmanske Søndagsskoler, De Tybring, Søren
Fischer, Johan Michael Matthiä, Wilhelm Udenrigsdepartementet, København
Fischer, Charlotte Dorothea Meinert, Nikolaj Jonathan Uhden, Anna Maria
Fisker, Lorens Henrich Meldal, Johan Christian Uhden, Wilhelm von
Fisker, Charlotte Amalie Meldola, Carl Jacob Uldall, Johan Joachim
Flint, Andreas Mendelssohn Bartholdy, Felix Ulrich, J.C.
Flor, Ferdinand Metternich, Clemens Ulstrup, Jens
Florenzi, Marianna Meyer, Abraham Ulstrup, Johanne
Fogelberg, Bengt Erland Meyer, Eduard Universitetsdirektionen
Fonden ad usus publicos Meyer, Elias Unsgaard, I.J.
Forchhammer, P.W. Michelsen, Hans Urne, Frederikke
Frederik 6. Mocenni, Enrico Ursin, Peter
Frederik 7. Mohrhauer, Gotlieb Vaccà Berlinghieri, Andrea
Freund, Hermann Ernst Molbech, Christian Valletort, Ernest Augustus
Friborg, Jens Christopher Molbech, Chr. K.F. Vargas-Bedemar, Edouard Romeo
Fridsch, C. Molin, Johan Peter Vartov Hospital
Friedrich, Caspar David Moltke, Adam Gottlob Detlef Vernet, Horace
Friedrich August Emil Moltke, Werner Jasper Andreas Vernon, Elizabeth
Friedrich Wilhelm 4. Moltke, Carl Vilhelmine
Friedrich Wilhelm Carl Ludwig Monrad, Peter Johan Villena, Mariquitta
Friedrich zur gekrönten Hoffnung Monrad, Cecilia Kirstine Villena, Manuel de
Friis, Peder Montagu, Mary Ann Vogt, Frederik Siegfried
Friis, Frederik Ferdinand Monti, Gaetano Matteo Vogt, Adelgunde
Friis, Henriette Johanne Monti, Gaetano Vorontsov, Ivan
Frisch, H.M. Moritz, Karl Philipp Waagepetersen, Mozart
Fritzsch, C.D. Mozart, Constanze Waddington, Georgina M.
Frost, Christian Frederik Munch, Jacob Wagner, Johann Martin von
Frøhlich, J.F. Mundt, Just Henrik Wahl, Johan Georg
Frølund, Carl Christian Munk, Hans Wallich, Nathanael
Fürst, Nicolay Murray, Alexander Wallick, Arnold
Gaggiotti, Angelina Myhlertz, Simon Ferdinand Wallick, Frederikke
Galli, Pietro Mylius, Heinrich Walterstorff, Marie
Garde, H.G. Mynster, O.H. Warburg, Frederikka
Gascard, A.H. Mynster, J.P. Weidenhielm, Johan
Gasthaus zum römischen Kayser Møhl, N.C. Weinwich, Niels Henrich
Generalpostdirektionen Møller, Nicolai Urban Welcker, Friedrich Gottlieb
Gerson, Nicolai Møller, Johan Werner, Carl
Gertner, J.V. Møller, Jacob West, Severine Elisabet Arnette
Ghazi-ud-Din Haidar Mørch, Terkel West, Chresten
Gianelli, Antoinette Birgitte Mørch, Nicolai Veisling West, Johan Christian
Gianelli, Domenico Maria Møsting, J.S. West, Jørgen
Gianelli, Peter Leonhard Müller, Ludvig West, Hans
Gianelli, Anna Elisabeth Müller, J. Westphal, Fritz
Gibson, John Müller, Adam Gottlob Wetterbergh, Carl Anton
Gierahn, Frederik Ferdinand Münter, Friedrich Wichfeld, Henning
Gierlew, Andreas Christian Nachtigall, Louise Augusta Wiesener, Johan Christopher
Girometti, Pietro Narysjkina, Maria Aleksejevna Wilckens, C.F.
Girometti, Giuseppe Navarro, Giuseppe Wilckens, Albert Thorvaldsen
Glahn, Anna Birgitte Margrethe Naylor, Thomas Wilding, Georg Wilhelm
Glenorchy, Eliza Neergaard, Johan Ferdinand de Willerup, F.C.
Gmelin, Wilhelm Friedrich Negithon, Johan Wilhelm Wilms, Georg Frederik
Goethe, August von Neubourg, A.C.T. Wilster, Christian
Golitsyna, Jevdokija Ivanovna Neukomm, Sigismund von Winckler, A.
Golóvkin, Jurij Aleksándrovitj Newburgh, Anne Winther, Christian
Gotschalk, Friedrich Nicolay, Paul von Wolff, Benjamin
Gower, George Granville Leveson Nielsen, Carl Christian Wolff, Nicolaus
Grant, Alexander Nielsen Møller, Johan Wulff, Henriette
Grosch, Heinrich Nikolaj 1. Wyllie, John
Grove, Ane Cathrine Nissen, Nicolaus Zahrtmann, C.C.
Grundtvig, N.F.S. Nordisk universitets-tidsskrift, Redaktørerne ved Zetlitz, Jens
Grønlund, Anders Nugent, Giovanna Zoëga, Maria
Guarini, Veronica Zauli O'Brien, John Zoëga, Mimma
Gulbrandsen, Anton Ferdinand Christ[ian] Obelitz, Frederik Zoëga, Georg
Gunnerus, Hans Henrik Oehlenschläger, Adam Zoëga, Federico
Haas, Georg Olavsen, Olav Zoëga, Laura
Hage, Johannes Olsen, C. Ørsted, H.C.
Hage, Alfred Olsen, Andreas Schram Ørsted, Sophie
Hagemann, Friedrich